Najpopularniejsze style tatuaży – 13 rodzajów. Znasz wszystkie?

Stylów tatuaży jest dużo – począwszy od tradycyjnych, które nawiązują do plemiennych wzorów wywodzących się z czasów starożytnych, poprzez realistyczne, z wieloma detalami, a skończywszy na tworzonych wyłącznie za pomocą kropek, często nawet bez maszynek. Wymienienie wszystkich rodzajów tatuaży jest niemożliwe ze względu na mnóstwo modyfikacji i podrodzajów. Istnieje jednak przynajmniej kilkanaście podstawowych typów – oto popularne style tatuażu.

Realistyczny

To jeden z najczęściej spotykanych stylów tatuaży. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się dużym realizmem i dokładnym odwzorowaniem danego obiektu – w przypadku takiego wzoru tatuator przykłada bardzo dużą uwagę do wszelkich detali. Szczególnym podtypem tatuażu realistycznego jest tatuaż portretowy, którym jest twarz wybranej osoby.

Nie jest jednak tak, że tatuaż realistyczny może przedstawiać wyłącznie istniejące obiekty czy osoby. Faktycznie, najczęściej tatuuje się postać, zwierzę lub rzeczywisty przedmiot, jednak realistycznym tatuażem będzie także np. anioł czy syrena, o ile nie zostaną przedstawione w graficzny czy surrealistyczny sposób. Realistyczne tatuaże mogą też łączyć się z innymi stylami albo być modyfikowane na różne sposoby.

Dotwork

Dotwork to raczej technika tworzenia tatuażu, ale ponieważ tego typu dzieła są wyjątkowo charakterystyczne, można uznać ją za osobny styl. Takie tatuaże składają się wyłącznie z kropek. Dotwork można porównać do rastrów w druku – w zależności od wielkości, zagęszczenia i umiejscowienia kropek da się osiągnąć różne efekty, np. głębszą barwę czy dokładniejszy wzór.
Dotwork to najczęściej czarne, geometryczne tatuaże.

Linework

To rodzaj tatuaży, który na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowany, ale w rzeczywistości nie jest to łatwa technika. Linework opiera się na liniach (ciągłych lub przerywanych) i prostych kształtach – za ich pomocą tworzy się raczej minimalistyczne, geometryczne wzory. Tego typu tatuaże często są abstrakcyjne i stanowią przeciwieństwo dla realistycznego stylu.

Blackwork

Blackwork to dość zjawiskowy i przyciągający oko rodzaj tatuażu, choć w teorii nie wydaje się niczym szczególnym. To bowiem po prostu… tatuaż wykonany za pomocą czarnego, nierozcieńczonego tuszu, bez dodatku innych kolorów. Aby jednak dziarę można było określić jako blackwork, taki wzór powinien pokrywać dużą powierzchnię ciała (np. całe przedramię). Blackwork można wręcz nazwać „zamalowywaniem” fragmentu skóry. Takiego tatuażu można też użyć do zakrycia blizny albo innego, niechcianego tatuażu.

Watercolor

Ten styl tatuażu znany jest także jako akwarelowy. Jak można domyślić się po nazwie, bazuje na pięknych, wyrazistych kolorach – to tak, jakby na skórę wylać prawdziwe farby (oczywiście, nie w byle jaki sposób!). Tatuaże watercolor bywają przeniesieniem obrazu z płótna na ciało niemal jeden do jednego. Zwykle są pozbawione konturów, co sprawia, że prezentują się niezwykle subtelnie.

Ornamentalny/plemienny

Tatuaże ornamentalne wywodzą się z tatuaży plemiennych czy etnicznych. Obecnie przedstawiają subtelne, ozdobne wzory, które często są tylko dodatkiem do całego projektu, jednak pierwotne tatuaże ornamentalne pokrywały sporą powierzchnię skór. Wykonywano je głównie na ciałach wojowników i były oznaką ich odwagi. Z tego powodu na tatuaże orientalne składa się dużo geometrycznych czy roślinnych motywów lub takich powiązanych z dawnymi rytuałami. Dziś pełnią one głównie funkcję estetyczną.

Tradycyjny/oldschool

Tradycyjne tatuaże to jeden z najstarszych i najbardziej klasycznych stylów w sztuce tatuaży. Charakteryzują się przedstawianiem dość powszechnych motywów, jak serca, kwiaty, kotwice czy czaszki. Wzory nie są abstrakcyjne, zdecydowanie bliżej im do realizmu, choć nie są aż tak szczegółowe jak tatuaże realistyczne. Tatuaże oldschoolowe cechują się prostotą – bardzo łatwo odczytać ich symbolikę (np. serce oznacza miłość, a czaszka śmierć). Zwykle mają niewiele kolorów (jeśli się pojawiają, to są blade), ale za to wyraźny, czarny kontur.

Neotradycyjny/newschool

Jak sama nazwa wskazuje, tatuaże newschool wywodzą się z oldschoolowych – różnią się tym, że używa się do nich więcej kolorów i zmniejsza grubość konturu. Choć motywy pozostają podobne jak do tych w stylu tradycyjnym, tatuaże newschool cechują się już większą swobodą – pojawiają się np. abstrakcyjne motywy. Cały wzór nadal powinien być jednak wyraźny, a symbolika łatwa do odczytania.

Chicano

Ten rodzaj tatuażu wywodzi się z USA, a konkretniej z latynowskich społeczności lat 40. XX w. Łatwo go rozpoznać ze względu na używane motywy: samochody, piękne kobiety, pieniądze czy inne symbole powiązane z gangami i światkiem przestępczym. Jednym z najpowszechniejszych motywów stylu chicano jest twarz z makijażem klauna

Biomechaniczny i bioorganiczny

Tatuaże biomechaniczne i bioorganiczne to bardzo realistyczne przedstawienie części ciała… a raczej jego wnętrza. Ukazują bowiem kości, ścięgna i mięśnie, często wzbogacone o mechaniczne elementy typu koło zębate, które mają tworzyć steampunkową atmosferę. Taki tatuaż jest jednocześnie iluzją – sprawia np. wrażenie, że zamiast skóry na
łydce mamy widoczne mięśnie albo że nasze żebra wystają na zewnątrz
. Co istotne, tego typu tatuaże nie muszą przedstawiać prawdziwych kości czy mięśni
– możemy zmodyfikować ciało, jak tylko zechcemy! Serce smoka albo oczy potworów wyłaniające się zza poszarpanej skóry? Proszę bardzo!

Japoński

Tatuaże japońskie możemy w zasadzie podzielić na dwie kategorie: pierwsza z nich, tradycyjna, wywodzi się od Yakuzy, czyli japońskiej mafii, której członkowie tatuowali niemal całe swoje ciała. Symbolika ich tatuaży była powiązana przede wszystkim z odwagą i męstwem – popularnymi motywami stały się więc smoki, węże, lwy, gejsze i wojownicy czy japońskie bóstwa. Całość była zwykle wzbogacona o mnogie ornamenty.

Z drugiej strony, obecne tatuaże japońskie to też delikatniejsze wzory, które kojarzą się z Krajem Kwitnącej Wiśni, typu kwiaty Sakury.

Zazwyczaj tatuaże japońskie rozumie się poprzez pierwszą definicję – czyli są to wielkie wzory, obfite w kolory i przedstawiające wiele powiązanych ze sobą orientalnych motywów. Nierzadko taki tatuaż zajmuje sporą część ciała, np. całe plecy albo oba rękawy.

Handpoke

Handpoke to właściwie technika wykonywania tatuaży. Polega ona na tym, że artysta w ogóle nie używa maszynki, a tatuuje wyłącznie za pomocą igły. To poniekąd powrót do dawnych, tradycyjnych metod, choć obecnie standardy higieniczne przy handpoke są o wiele wyższe. Wykonanie tatuażu w tym stylu jest niestety czasochłonne – artysta z każdym wbiciem
igły wprowadza bowiem jedną kropkę
. Z tego powodu tatuaże handpoke są niewielkie i mało skomplikowane, choć to wcale nie znaczy, że nieefektowne – to
idealny wybór dla miłośników minimalizmu!

Trash Polka

Trash polka to styl tatuażu, w którym królują kontrasty – czerń z mocnymi kolorami (zwykle czerwienią), smugi z wyraźnymi liniami, napisy z realistycznymi obrazami… Słowem: to swoiste kolaże na ciele. Można je potocznie nazwać „artystycznym nieładem”, bo na pierwszy rzut oka na takim tatuażu „dzieje się” dużo rzeczy naraz. W przypadku tatuaży trash polka
istotne są przekaz i symbolika
: tego typu dzieła zazwyczaj łączą bowiem przeciwne sobie motywy, jak życie i śmierć czy przyszłość i przeszłość.

Przykładowe projekty artystów IroInk znajdziesz w portfolio. A jeśli chcesz umówić się na bezpłatną konsultację, abyśmy stworzyli dla ciebie wyjątkowy projekt tatuażu – zadzwoń lub napisz do nas!

Comments are closed.