Planujesz dziarę i zastanawiasz się, jakie są najbardziej bolesne miejsca na tatuaż? Choć ból podczas takiego zabiegu to w dużej mierze indywidualna sprawa, faktycznie można wyróżnić części na ciele, które uchodzą za bardziej wrażliwe od innych. Nie oznacza to, że tatuowanie w takim miejscu będzie nie do wytrzymania – jeśli jednak wolisz uniknąć większego dyskomfortu, koniecznie sprawdź mapę bólu tatuaży!
Auć! Właściwie dlaczego nie wszędzie boli tak samo?
Zanim przejdziemy do tego, gdzie najbardziej boli tatuaż, wyjaśnimy pokrótce, dlaczego niektóre miejsca na skórze uchodzą za „przyjemniejsze” (i polecane zwłaszcza osobom, które planują swój pierwszy tatuaż), a inne za wyjątkowo bolesne.
Z jednej strony, nie powinno dziwić, że istnieje coś takiego jak mapa bólu, jeśli chodzi o tatuaże. W końcu każdy z nas dobrze wie, że uderzenie w mały palec u nogi (brr!) będzie o wiele gorsze od uderzenia w ramię. Z drugiej – na pierwszy rzut oka skóra na ciele wszędzie jest podobna… a przecież tatuowanie polega na przekłuwaniu naskórka i aplikowaniu tuszu do skóry właściwej. O co więc chodzi?
- Zasadniczo im więcej tłuszczu w danym miejscu na ciele oraz im grubsza jest skóra, tym tatuaż będzie mniej bolesny.
- Podobnie sprawa ma się z mięśniami – ból podczas tatuowania będzie mniejszy np. na ramionach, gdzie mięśni jest więcej, niż w okolicy żeber.
- I odwrotnie – im słabiej unerwione jest dane miejsce, tym lepiej zniesiemy tatuowanie.
- Uznaje się także, że jeśli tatuaż robi się bliżej kości, to ból będzie większy – głównie dlatego, że można odnieść wrażenie, jakby wibracje od uderzania maszynki rozchodziły się po sąsiednich częściach ciała.
- Tatuaż będzie też najpewniej bardziej bolał w miejscach na ciele, które na co dzień nie wystawiamy na słońce czy działanie czynników zewnętrznych – dotyczy to głównie miejsc intymnych czy wnętrza ud.
Pamiętajmy też, że sporo zależy od wielkości tatuaży czy techniki, jaką jest wykonywany. Mały tatuaż o wielkości centymetra (choćby i wykonany w miejscu uchodzącym powszechnie za bolesne) najpewniej zapadnie ci w pamięci jako „łatwiejszy” do wytrzymania niż duży, skomplikowany tatuaż, który był robiony przez kilka–kilkanaście godzin w mniej wrażliwym miejscu na ciele.
I tym samym przechodzimy do ostatniej kwestii przed wskazaniem mapy bólu tatuaży – pamiętaj, że ból to chwilowe uczucie, które w dodatku może się nieco zatrzeć w pamięci, zwłaszcza jeśli cała wizyta w salonie tatuażu będzie dla ciebie pozytywnym doświadczeniem. Oraz przede wszystkim – jeśli tatuaż będzie ci się podobał!
Gdzie najbardziej boli tatuaż?
Poniżej wymieniamy 14 najbardziej bolesnych miejsc na tatuaż, ale pamiętaj, że dyskomfort podczas wykonywania tatuażu to indywidualna kwestia. Oczywiście, nakłuwanie ciała nie należy do przyjemnych odczuć, jednak dla niektórych nawet tatuaż na ramieniu może być dość bolesny, z kolei dla innych tatuaż pod żebrami to nic strasznego.
- Głowa, w tym m.in. miejsce za uchem (skóra jest tam cienka i napięta, tatuowanie odbywa się też blisko kości).
- Twarz, zwłaszcza powieki czy wargi.
- Szyja i kark.
- Krtań i obojczyk.
- Pachy oraz ogółem wewnętrzna część górnych ramion.
- Klatka piersiowa i żebra – a także piersi czy okolice sutków.
- Miejsca intymne (pamiętaj, że nie każdy tatuator zgodzi się wykonać tatuaż na genitaliach).
- Wewnętrzna strona ud, pachwiny.
- Dłonie (zwłaszcza ich wewnętrzna strona).
- Łokcie.
- Kolana.
- Piszczele.
- Palce u dłoni i u stóp.
- Stopy i kostki.
A gdzie tatuaż boli najmniej?
Jeśli jesteś zdecydowany lub zdecydowana na dziarę, masz już wybrany wzór, ale miejsce na ciele jest ci obojętne – warto wybrać takie, gdzie tatuaż boli najmniej, zwłaszcza jeśli to będzie twój pierwszy raz. Które miejsca na skórze uchodzą za „najłatwiejsze” – ze względu na grubą skórę, słabe unerwienie lub większą zawartość tłuszczu czy mięśni?
- Plecy, zwłaszcza górna część (ale uwaga – tatuaż tuż przy kręgosłupie jest już bardziej bolesny!).
- Barki.
- Zewnętrzna część ramion.
- Przedramiona.
- Pośladki.
- Zewnętrzna część ud (np. z tyłu).
- Tylna część łydki.
Cóż, według mapy bólu wygląda na to, że takich miejsc, gdzie tatuowanie nie sprawia dużego dyskomfortu, jest na ciele niewiele – ale zauważ, że większość z nich często odsłaniamy i pokazujemy światu (nogi oraz ramiona). Jeśli więc chcesz mieć tatuaż w widocznej części ciała, to bez obaw – ból nie powinien być duży!
Jak zmniejszyć ból podczas tatuowania? Czy są na to sposoby?
Zła wiadomość jest taka, że nie ma uniwersalnych sposobów, które całkowicie zniwelowałyby ból podczas wykonywania, a czasami także i gojenia tatuażu. Przebijanie się przez skórę zawsze będzie bolesne, ale łap kilka porad, dzięki którym stanie się chociaż odrobinę lepsze do zniesienia:
- Przed przyjściem do studia wyśpij się porządnie i wypocznij. Jeśli będziesz się fatalnie czuć, ból może wydać się mocniejszy, a samo wspomnienie tatuowania zapadnie ci negatywnie w pamięć.
- Zjedz coś pożywnego, zwłaszcza jeśli sesja ma trwać kilka godzin. Jeżeli jednak planujesz tatuaż na brzuchu, lepiej uzgodnij z tatuatorem, ile godzin przed zabiegiem powinieneś lub powinnaś zjeść ostatni posiłek.
- Uzgodnij z tatuatorem długość jednej sesji – wyraźnie daj znać, jeśli czujesz, że nie wytrzymasz np. 2 godzin tatuowania. Nie bój się też poprosić o krótką przerwę podczas zabiegu!
- Jeśli chodzi o znieczulenie, to absolutnie nie rób niczego na własną rękę! Profesjonalny tatuator powinien doradzić, czy i jakiego znieczulenia można użyć. Z pewnością otrzymasz też mnóstwo instrukcji odnośnie do tego, jak dbać o świeży tatuaż – aby m.in. skóra mniej piekła.
Nie przychodź na zabieg na kacu albo pod wpływem alkoholu. Być może słyszałeś lub słyszałaś, że alkohol przed tatuażem może nieco uśmierzyć ból. My zdecydowanie odradzamy taki sposób!
I na koniec pamiętaj: ból podczas wykonywania tatuażu jest przejściowy, ale piękna ozdoba na twoim ciele pozostanie na zawsze. Staraj się nie nastawiać negatywnie – jeśli jesteś pewny/pewna swojego tatuażu, z pewnością wytrzymasz cały zabieg!
Masz jakieś pytania związane z procesem wykonywania tatuażu? Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy twoje wątpliwości!